برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

آشنایی با افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ تاریچه جالب و جذابی دارد و قدمت آن بیش از آنچه تصور می‌کنید و به قبل از دورهٔ اینترنت باز می‌گردد. با این وجود، شروع واقعی و پذیرفته شدن این نوع بازاریابی توسط مردم به عنوان یک حرفهٔ واقعی، با به وجود آمدن اینترنت صورت گرفت. اکنون با هم نگاهی به تاریخچهٔ این حرفهٔ جذاب، روند تکامل آن و تفاوت آن با آنچه امروز به عنوان افیلیت مارکتینگمی‌شناسیم، می‌اندازیم

بازاریابی عملکرد به مجموعه فعالیت‌های آنلاین بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن، تبلیغ دهنده یا کسب‌وکار به شرکت‌های بازاریابی در ازای انجام عملی خاص (مانند فروش، کلیک یا ایجاد سرنخ‌های بازاریابی) پاداش پرداخت می‌کند. در این نوع بازاریابی ریسک هزینه تبلیغات برای کسب و کار‌ها از بین می‌رود، چرا که تا زمانی که تبلیغ باعث ایجاد نتیجه مورد نظر (KPI) تبلیغ دهنده نرسد، هزینه‌ای بابت آن پرداخت نخواهد شد.

 Affiliate Marketing

یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی عملکرد، بازاریابی معرف (Affiliate Marketing) است که در آنبازاریاب معرف به تبلیغ محصولات و خدمات یک شرکت می‌پردازد و برای هر فروش و یا جذب مخاطب هدفمند (شخصی که پس از ورود به سایت تبلیغ‌کننده فرم ثبت نام پر کند) پاداش و یا حق کمیسیون دریافت می‌کند.

بازاریابی معرف در جهان از سال ۱۹۹۶ توسط آقای نیل پتریک ابداع شد و با استفاده آمازون در جهان فراگیر شد. با توجه به گزارش وبسایت افیلیت سامیت، بازاریابی معرف در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ رشد ۱۰۰ درصدی را در جهان تجربه کرده است.

وبسایت آمازون (Amazon) اولین وبسایتی بود که سیستم افیلیت مارکتینگ را در وبسایت خود ارائه داد. این سیستم در اوایل دهه ۱۹ میلادی هنگامی که شرکت‌ها به ازای هر فروش آنلاین، پورسانت به فرد آگهی‌کننده می‌دادند، تاسیس شد. این مدل «پرداخت به ازای عملکرد» در سال ۱۹۹۴ توسط برنامه افیلیت مارکتینگ شرکت آمازون، که امروزه به عنوان یکی از مطرح‌ترین برنامه‌های بازاریابی معرف به صورت آنلاین است، وارد دنیای تجارت الکترونیک شد.

جف بزوس مدیر عامل و موسس آمازون در یک مهمانی با خانمی آشنا شد که تمایل داشت کتاب جدیدش را در سایت به فروش برساند، بدون آنکه به عنوان فروشنده شناخته شود. بزوس در آن لحظه به این ایده رسید که وی را به سایت خود یعنی آمازون متصل کند و از فروش هر کتاب پورسانت دریافت نماید. او با این کار موفق شد هزاران هزار تبلیغ کننده برای محصولات خودش پیدا کند و در ازای پرداخت پورسانت‌های ناچیز، فروش خود را چندین برابر کند.

بعدها محبوبیت افیلیت مارکتینگ به سایر صنف‌ها مثل شرکت‌های مسافرتی، کارگزاران بیمه و شرکت‌های ارتباطات از راه دور نیز سرایت نمود، و بسیاری به آموزش افیلیت مارکتینگ و یادگیری آن روی آوردند.