برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

افیلیت مارکتینگ خیلی پیشتر از اونیکه فکرشو می‌کنین وجود داشته

تاریخچه افیلیت مارکتینگ

این موضوع با شروع اینترنت آغاز نشده، اما با شروع کار اینترنت، رونق پیدا کرد و شناخته‌تر شد. بیاید نگاهی به تاریخچه افیلیت مارکتینگ، چگونگی رشد اون و تغییراتی که در طی زمان داشته بندازیم.

 تاریخچه افیلیت مارکتینگ پیش از شروع کار اینترنت

افیلیت مارکتینگ به عنوان یه فعالیت که آنلاین انجام می‌شه شناخته شده. شما روی یه لینک کلیک می‌کنین، این لینک شما رو به یه صفحه یا یه محصول آنلاین هدایت می‌کنه و بعد به صاحبِ اون سایت یا محصول مبلغ کمی پول پرداخت می‌شه. از افیلیت مارکتینگ می‌شه یه تعبیر دیگه هم داشت. زمانی که برای مثال یه مکانیک به مشتریش تخفیف می‌ده تا اون مشتری، مشتریان جدیدی رو بهش معرفی کنه، این کار هم افیلیت مارکتینگ نامیده می‌شه. در این حالت، مشتری با گرفتنِ تخفیف، داره یه پولی رو در جیب خودش حفظ می‌کنه که همون مبلغِ افیلیت مارکتینگه. در دنیای واقعی هم به همین شکل کار می‌کنه. شما می‌تونین از مشتریانتون بپرسین که شما رو از کجا پیدا کردن و به این ترتیب متوجه بشین که معمولا مشتریانتون از چه سایتهایی اطلاعات کسب می‌کنن، اما در نهایت نمی‌تونین اطلاعات کامل و صددرصدی، چنان که در اینترنت موجوده، کسب کنین. اینترنت باعث شده این نوع بازاریابی سریعتر و قابل دسترس‌تر بشه و بتونین ساده‌تر تجارتتون رو گسترش بدین. پس با اینکه شروع کارِ افیلیت مارکتینگ از شروع کار اینترنت پرسابقه تره، درواقع با ورود اینترنت بود که این روش بازاریابی گسترش پیدا کرد و در همه دنیا شناخته شد.

 معرفیِ  شبکه

زمانی که اینترنت شروع به کار کرد، یه مفهوم جدید به دنیا اومد. چه کسی فکرشو می‌کرد که با چندتا کلیک ساده، بتونین به کلی اطلاعات دست پیدا کنین؟ اینترنت این موضوع رو ممکن کرد. ناگهان تجار متوجه شدن که دیگه برای پیدا کردن مشتری یا پیشرفتِ کسب و کارشون نیاز ندارن به منطقه جغرافیاییِ خودشون اکتفا کنن. اونا می‌تونستن محصولاتشون رو در هر نقطه از کشور به فروش برسونن. این موضوع تونست بر هیجان و لذت داستان افزوده کنه و درهای یه دنیای جدید رو به روی تاجران باز کرد. تکنیک‌های جدید بازاریابی باید در تمام کشور اجرا می‌شد و گزینه‌های مختلفی برای حمل و نقل کالا باید مورد بررسی قرار می‌گرفت.

 حق امتیازِ افیلیت مارکتینگ

تا جایی که می‌دونیم، افیلیت مارکتینگ در سال 1989به شخصی به اسم «ویلیام جِی. توبین» اعطا شد. او در امرِ افیلیت مارکتینگ یه پیشرو بود و تونست در دنیای آنلاین هم فعالیت‌های خاصی انجام بده. اون اولین برنامه افیلیت مارکتینگ رو برای خرید و فروش گل و کادو تاسیس کرد. آقای توبین کسب و کارش رو با چمن‌زنی با ابزاری که مادرش براش خریده بود شروع کرده بود. بعد از اون به ارتش پیوست و از دانشگاه «آدِلفی» مدرک بازرگانی گرفت. بعد از اون تصمیم گرفت چندین شرکت رو پایه‌گذاری کنه که در نهایت به پایه‌گذاریِ کمپانی فروش گل و کادو انجامید. اون‌ها امروز فعالیت‌های افیلیت مارکتینگ رو برای کمپانیِ گل و گیاهِ FTD که هرروز دسته‌های بزرگی از گلها رو به سراسر کشور می‌رسونه، انجام می‌دن. آقای توبین پایه گذارِ تاریخچه افیلیت مارکتینگ و چیزی که امروز ما به عنوان افیلیت مارکتینگِ نوین می‌شناسیم بود. در طی سالها، مفهوم افیلیت مارکتینگ تا حدی تغییر کرده اما مفهوم اصلی همچنان ثابته.

آمازون AMAZON

آمازون اولین کمپانی‌ای بود که از افیلیت مارکتینگ به عنوان یه برنامه در دسترسِ همه استفاده کرد. سیستمِ سایت اون‌ها قابلیتی رو در سایت قرار داد که برطبق اون، کاربران می‌تونستن آدرس سایت رو به عنوان تبلیغ در سایت خودشون قرار بدن. این سیستم در سال 1996 راه‌اندازی شد. کاربران به ازای این تبلیغات و آوردنِ مشتریانِ جدید به سایت آمازون، مبلغ کمی دریافت می‌کردن. در تمام تاریخِ افیلیت مارکتینگ، آمازون یکی از مهمترین شرکت‌هایی بود که به شکل گسترده از این روش مارکتینگ استفاده کرد. این یه مدل تبلیغات برای شرکت‌ها بود و به مروز زمان رشد کرد تا به افیلیت مارکتینگِ امروزی تبدیل شد.

 اختراع فایل‌های کوکی

فایل‌های کوکی برای شناسایی فعالیتهای کاربران به افیلیت مارکتینگ اضافه شد و این باعث شد تاریخ افیلیت مارکتینگ برای همیشه تغییر کنه. فایل‌های کوکی فایلهای کوچیکی هستن که در کامپیوتر کابر ذخیره می‌شن تا سایت‌ها رو به طور کامل به اون‌ها نشون بدن و در حین کار، فعالیتهای کاربر رو ردیابی کنن. این موضوع می‌تونه درصورتی که بخواین بعدا باز همون سایتها رو باز کنین یا بهشون برگردین، کمکتون کنه. اما دراصل فایلهای کوکی برای این ایجاد شدن که یه نفر سوم بتونه اطلاعاتِ چگونگی استفاده مردم از سایتها و اطلاعات اون‌ها رو ردیابی کنه. اختراع فایل‌های کوکی برای افیلیت مارکتینگ فایده زیادی داشت، چون کاربرها می‌تونستن با کمک این فایلها به دقت بررسی کنن که چه فعالیتهایی کاربردیه و چه فعالیتهایی کاربردی نیست.

اولین شبکه‌های افیلیت

در سال 1998، سایت‌های «commission junction» و «Clickbank» تجارتشون رو شروع کردن و امروز همچنان هم در بین پرطرفدارترین سایتهای افیلیت در کلِ تاریخِ افیلیت مارکتینگ قرار دارن. این شبکه‌های افیلیت، ورود سایتهای دیگه‌ای که زیرمجموعه آمازون نیست رو به دنیای افیلیت ممکن کردن. تاجران می‌تونن با پرداخت مبلغ کمی عضوِ این شبکه بشن و بعد از اون، شبکه به مردم پول می‌ده تا برای این سایتها تبلیغ کنن. این کمک می‌کنه کسب و کارها رشد کنن و در کنارش مردم هم برای تبلیغ و کمک به رشدِ این کسب و کارها، درآمد کسب می‌کنن. این یه ایده فوق‌العاده بوده که در هر زمان و مکانی قابل اجراست. امروزه سایتها و شبکه‌های افیلیت مارکتینگ بی‌شماری درحال فعالیتن.

 و امروز…

امروزه روش کارِ افیلیت مارکتینگ تا حدی تغییر کرده ولی اصول اولیه کار همچنان ثابت مونده. اینترنت رشد و تغییر کرده و هرروز هم تغییر می‌کنه. تنها راه برای اینکه در این دوره زمونه بهترین باشیم اینه که خودمون رو با تغییرات روز هماهنگ کنیم. داشتن اطلاعات جدید و به روز می‌تونه کمک کنه که در بازی بمونین و تجارتتون رو رونق بدین. پس با دقت مطالعه کنین و به روز بمونین.